Lupita Nyong'o, '12 Years A Slave' & Matthew McConaughey Win Big at 2014 Oscars [Winner's List] | www.lovebscott.com

Lupita Nyong’o, ’12 Years A Slave’ & Matthew McConaughey Win Big at 2014 Oscars [Winner’s List]

US-OSCARS-PREPARATIONS-RED CARPET

It was a great night at the 2014 Oscars.

Lupita Nyong’o took home an award for Best Supporting Actress, Cate Blanchett won for Best Actress, Matthew McConaughey won Best Actor and the biggest award of the night went to 12 Years a Slave for Best Picture.

Check out the full list of the big winners from tonight’s show below (winners are in bold).

BEST PICTURE
12 Years a Slave
Gravity
American Hustle
Captain Phillips
The Wolf of Wall Street
Her
Dallas Buyers Club
Nebraska
Philomena

BEST DIRECTOR
Alfonso Cuaron, Gravity
Steve McQueen, 12 Years a Slave
David O. Russell, American Hustle
Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street
Alexander Payne, Nebraska

BEST ACTOR
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Bruce Dern, Nebraska
Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street
Christian Bale, American Hustle

BEST ACTRESS
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Sandra Bullock, Gravity
Judi Dench, Philomena
Meryl Streep, August: Osage County
Amy Adams, American Hustle

BEST SUPPORTING ACTOR
Jared Leto, Dallas Buyers Club
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Barkhad Abdi, Captain Phillips
Bradley Cooper, American Hustle
Jonah Hill, The Wolf of Wall Street

BEST SUPPORTING ACTRESS
Jennifer Lawrence, American Hustle
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
June Squibb, Nebraska
Julia Roberts, August: Osage County
Sally Hawkins, Blue Jasmine

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Spike Jonze, Her
Eric Singer, David O. Russell, American Hustle
Bob Nelson, Nebraska
Woody Allen, Blue Jasmine
Craig Borten, Dallas Buyers Club

BEST ADAPTED SCREENPLAY
John Ridley, 12 Years a Slave
Terence Winter, Wolf of Wall Street
Steve Coogan, Philomena
Billy Ray, Captain Phillips
Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater, Before Midnight

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Great Beauty (Italy)
The Broken Circle Breakdown (Belgium)
The Missing Picture (Cambodia)
The Hunt (Denmark)
Omar (Palestine)

BEST ANIMATED FEATURE
Frozen
The Croods
The Wind Rises
Despicable Me 2
Ernest & Celestine

BEST DOCUMENTARY FEATURE
The Act of Killing
Cutie & The Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet from Stardom

BEST ORIGINAL SONG
“Happy” from Despicable Me 2
“Let It Go” from Frozen
“The Moon Song” from Her
“Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom

BEST CINEMATOGRAPHY
“The Grandmaster” Philippe Le Sourd
“Gravity” Emmanuel Lubezki
“Inside Llewyn Davis” Bruno Delbonnel
“Nebraska” Phedon Papamichael
“Prisoners” Roger A. Deakins

BEST FILM EDITING
“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
“Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger
“12 Years a Slave” Joe Walker

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
“Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

BEST ORIGINAL SCORE
“The Book Thief” John Williams
“Gravity” Steven Price
“Her” William Butler and Owen Pallett
“Philomena” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks” Thomas Newman

BEST PRODUCTION DESIGN
“American Hustle” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
“Gravity” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
“The Great Gatsby” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn
“Her” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
“12 Years a Slave” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

BEST COSTUME DESIGN
“American Hustle” Michael Wilkinson
“The Grandmaster” William Chang Suk Ping
“The Great Gatsby” Catherine Martin
“The Invisible Woman” Michael O’Connor
“12 Years a Slave” Patricia Norris

BEST SOUND EDITING
“All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips” Oliver Tarney
“Gravity” Glenn Freemantle
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
“Lone Survivor” Wylie Stateman

BEST SOUND MIXING
“Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
“Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

BEST VISUAL EFFECTS
“Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

BEST ANIMATED SHORT FILM
“Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
“Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
“Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
“Possessions” Shuhei Morita
“Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

BEST LIVE ACTION SHORT FILM
“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
“Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
“Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
“The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li

BEST DOCUMENTARY SHORT
“CaveDigger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
“The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

What did you think of the show? We think it was by far the most entertaining Oscar night in years!

 

Share This Post